StoryEditorOCM
ZdravljeSkriveno ogledalo

Znate li da su nokti prozor našeg zdravlja? Često upućuju na stanje koje se događa unutar tijela, pregledajte ih

Piše Ana Špoljarić/Živim
3. prosinca 2024. - 09:24

Naravno da ih volimo vidjeti uredne i nalakirane, ali nokti su puno više od estetskog detalja, prozor su našeg zdravlja. Promjene na noktima često upućuju na stanje koje se događa unutar tijela. Nokti su građeni od keratina, proteina prisutnog i u koži i kosi, a sadrže i druge hranjive tvari uključujući kalcij, lipide i spojeve sumpora koji doprinose njihovom lijepom izgledu i otpornosti, piše Živim.

Što znače ove promjene na noktima?

Dok su zdravi nokti glatki, jednolike boje i bez pukotina ili nepravilnosti, promjene poput lomljivosti, diskoloracije ili neobične teksture mogu ukazivati na nedostatke hranjivih tvari, dehidraciju ili kronične bolesti poput dijabetesa ili poremećaja štitnjače. Zbog toga, prioritet za njihovo zdravlje, odnosno zdravlje cijelog tijela je poboljšati prehranu, redovito se hidrirati i štititi nokte od agresivnih kemikalija. Kako ćete znati da nešto nije u redu s vašim zdravljem?

image

Osim zbog pušenja, žute nokte mogu uzrokovati gljivične infekcije ili plućna oboljenja

Shutterstock

Meki ili tanki nokti

Kao što i sam naziv sugerira, ovi nokti lako pucaju i mogu biti znak niskog unosa proteina, nedostatka biotina ili hormonske neravnoteže poput niske razine estrogena. Također, ovom stanju doprinose gelirani nokti. Kako biste im vratili čvrstoću, pojačajte unos proteina u prehrani, biotina, vitamina A, C, D i E.

Lomljivi ili ispucali nokti

Ovi nokti mogu biti znak dehidracije, nedostatka vitamina ili neravnoteže štitnjače. Također, mogu biti posljedica reakcije na određene proizvode koji uzrokuju iritaciju, a mogu biti i uzrok gljivične infekcije. Kod ovog je stanja važno unositi biotin, željezo i redovito se hidrirati.

Okomite brazde na noktima

Brazde koje se protežu od kutikule do vrha nokta jedna su od najčešćih promjena na noktu i obično su bezopasne. Međutim, dublje ili izraženije brazde mogu ukazivati na manjak željeza ili proteina. Osim ovih hranjivih tvari, razmislite o uključivanju vitamina B12 kroz prehranu ili ako se pokaže potreba i kroz suplemente.

Bijele točkice

Možda i najpoznatije stanje s kojim se susrećemo, bijele mrlje na noktima, koje nazivamo i leukonihija, mogu biti uzrokovane oštećenjem ploče nokta, ali također mogu signalizirati nedostatak cinka ili kalcija. No, leukonihija također može biti simptom ozbiljnijih stanja poput bolesti bubrega, jetre ili srca.

image
Shutterstock

Bolna i nadignuta kožica oko noktiju

Ljuštenje kože oko noktiju, kutikule, može biti povezano s nedostatkom vlage i suhe kože koja je posebno karakteristična za zimsko vrijeme, međutim, može ukazivati i na nedostatak esencijalnih masnih kiselina ili vitamina C. Osim toga, ako nokat i područje oko njega postane crveno ili natečeno, moguće je da se radi o nekoj infekciji za koju je dobro obratiti se svom liječniku. U hranu uključite zdrave masti, vitamin C kroz agrume ili suplemente i ne zaboravite piti dovoljno tekućine.

Žuti nokti

Osim zbog pušenja, žute nokte mogu uzrokovati gljivične infekcije ili plućna oboljenja. Također, takvi nokti mogu ukazivati na dijabetes ili bolest štitnjače. Osim razgovora s liječnikom, ako su u pitanju gljivice možete pokušati s uljem čajevca, konzumirajte hranu s niskim glikemijskim indeksom, piše Živim.

image
Shutterstock

Koja hrana sadrži hranjive tvari?

Za zdravlje noktiju posegnite za sljedećim skupinama hranjivih tvari:

- Proteini: Proizvodnja keratina ovisi o unosu proteina iz mesa, jaja, orašastih plodova, mahunarki i ribe.

- Biotin (Vitamin B7): Nalazi se u jajima, sjemenkama, batatu, orašastim plodovima poput badema.

- Željezo i cink: Važni za čvrstoću i rast noktiju, a nalaze se u morskim plodovima, špinatu, grahu, slanutku, sjemenkama bundeve i indijskim oraščićima.

- Omega-3 masne kiseline: Masne kiseline iz ribe i oraha održavaju nokte hidratiziranima i otpornima. Također, uključite hranu poput avokada, orašastih plodova i maslinovog ulja u svoju prehranu.

- Vitamini C i E: Ovi antioksidansi potiču proizvodnju kolagena i štite nokte od oštećenja. Uključite više agruma, paprike, suncokretovih sjemenki, badema i špinata u prehranu.

- Kalcij: Uključite mliječne proizvode, lisnato povrće i bademe u svoju prehranu. Također, razmislite o unosu vitamina D kako biste pomogli u apsorpciji kalcija.

- Vitamin B12: Uključite jaja, ribu i mliječne proizvode.

Uz to, ne zaboravite na hidraciju. Osim vode, uključite ispijanje biljnih čajeva.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 11:11