StoryEditorOCM
Zdravljeopasna sredstva

SAD zabranio korištenje dviju kemikalija koje se koriste u Hrvatskoj i u Europi, a u vodi za piće mogu uzrokovati rak

Piše vijesti sd
12. prosinca 2024. - 10:48

Američka Agencija za zaštitu okoliša zabranila je u ponedjeljak upotrebu dvaju sveprisutnih otapala koja uzrokuju rak. Zabrana uključuje trikloretilen ili TCE, kemikaliju koja uzrokuje rak koja je uobičajena u proizvodnji i može se naći u izvorima vode. Zabranjena je i upotreba perkloretilena ili PCE, otapala koje se koristi u pri kemijskome čišćenju, proizvodnji i popravku automobila. Te dvije kemikalije koriste se učestalo i u Europi i Hrvatskoj.

- Jednostavno je neprihvatljivo i dalje dopuštati da se kemikalije koje uzrokuju rak koriste za stvari poput ljepila, kemijskog čišćenja ili sredstava za uklanjanje mrlja kada postoje sigurnije alternative, rekao je Michal Freedhoff, pomoćnik administratora Ureda za kemijsku sigurnost i sprječavanje onečišćenja EPA-e, prenosi Večernji list.

Od 1920-ih, TCE je jedno od najčešće korištenih otapala u industriji. To je bezbojni hlapljivi organski spoj koji proizvođači koriste kao sredstvo za čišćenje i odmašćivanje, uglavnom za metal. Nije zapaljiv, pa se također može koristiti u bojama, brtvilima, premazima i nekim proizvodima za automobile poput sredstava za čišćenje kočnica. Tvrtke koje proizvode rashladna sredstva također koriste TCE koji je postao značajan zagađivač vode za piće. Između 4,5 posto i 18 posto izvora pitke vode u SAD-u koje godišnje testira EPA imaju određenu kontaminaciju TCE-om.

Ti kontaminirani vodovodni sustavi opskrbljuju oko 19 milijuna ljudi. Poznat je slučaj kampa Lejeune, baze marinaca u Sjevernoj Karolini, koja je bila značajno pogođena kontaminacijom TCE-om. Od 1975. do 1985.  testovi su pokazali da su razine TCE u vodi bile 70 puta veće od dopuštene količine.  Istraživanje je pokazalo da su marinci koji su bili stacionirani u tom kampu imali 70 posto veći rizik od Parkinsonove bolesti. Bolesti su rezultirale stotinama tisuća tužbi protiv američke federalne vlade. Čak i pri malim koncentracijama, poznato je da izloženost TCE-u uzrokuje rak, Non-Hodgkinov limfom, probleme sa živčanim i imunološkim sustavom, reproduktivne probleme, oštećenje jetre i bubrega i druge značajne zdravstvene probleme.

image

Poznat je slučaj kampa Lejeune, baze marinaca u Sjevernoj Karolini, koja je bila značajno pogođena kontaminacijom TCE-om. Marinci koji su bili stacionirani u tom kampu imali su 70 posto veći rizik od Parkinsonove bolesti (ilustracija)

John Althouse/Afp

Većina korištenja TCE-a bit će zabranjena u roku od godinu dana. Neka radna mjesta dobit će više vremena za postupno ukidanje, a radnici će imati pravila za sigurno rukovanje. Te će iznimke uključivati neke upotrebe TCE-a za čišćenje dijelova zrakoplova i medicinskih uređaja; njegovu upotrebu u proizvodnji separatora baterija i rashladnih sredstava; te u transportnim, sigurnosnim i obrambenim sustavima.

PCE je umjetno hlapljivo tekuće otapalo koje koriste kemijske čistionice i proizvođači metala. Može se naći u sredstvima za uklanjanje mrlja, sredstvima za čišćenje drva i ljepilima.  PCE, koji se naziva i PERC ili tetrakloretilen, može uzrokovati razne vrste raka uključujući rak mozga, bubrega, jetre i testisa. Također može oštetiti jetru, bubrege, imunološki sustav, živčani sustav i reproduktivni sustav.

 PCE  također može zagaditi vodu za piće Ljudi koji će mu najvjerojatnije biti izloženi su oni koji rade s njim kao u kemijskoj čistionici, ali oni koji žive u blizini radnih mjesta također su izloženi zraku s višim razinama PCE-a.  Mnoge kemijske čistionice već počele prelaziti na druge kemikalije, prenosi Večernji list.

image

  Mnoge kemijske čistionice već su počele prelaziti na druge kemikalije umjesto PCE-a (ilustracija)

Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 09:59