StoryEditorOCM
Zdravljeveliki uspjeh

Hrvatska bolnica jedina u EU postala partner čuvene klinike: ‘To pacijentu daje veću sigurnost u borbi s opakom bolešću‘

Piše Ivana Krnić/JL
18. prosinca 2024. - 20:24
Hrvatskim pacijentima bit će dostupni najveći svjetski stručnjaci i njihova najnovija istraživanjaRonald Gorsic/Cropix

Radiochirurgia Zagreb i Cleveland Clinic dogovorili su suradnju koja će omogućiti timu Radiochirurgije Zagreb pristup stručnosti američke klinike u području kliničke i operativne izvrsnosti, sigurnosti pacijenata, kvalitete, iskustva pacijenata i angažmana zaposlenika.

Specijalna bolnica iz Svete Nedelje ovime postaje dio programa Cleveland Clinic Connected koji povezuje bolnice i zdravstvene organizacije diljem svijeta sa svjetski poznatim timom i stručnošću američke klinike, piše Jutarnji list.

Dio elite

- Za Hrvatsku i naše pacijente to znači da će dostupnost najvećih svjetskih stručnjaka, najnovijih dostignuća i istraživanja biti bliža nego ikada. Sretni smo što ćemo na dnevnoj razini surađivati s najboljima na svijetu, što svakako našim pacijentima daje još veću sigurnost u borbi s najopakijom bolesti današnjice - kaže ravnatelj prof. dr. Dragan Schwarz i dodaje kako su počašćeni što je Cleveland upravo njih odabrao za partnere.

Dodajmo da je upravo Radiochirurgija jedini njihov partner u Europskoj uniji. Radiochirurgija je tako postala dio elite koja se okuplja u programu Cleveland Clinic Connected.

Riječ je o programu koji članovima pruža pristup bogatom znanju klinike Cleveland kako bi poboljšali skrb o pacijentima, sigurnost i ishode u njihovoj lokalnoj ustanovi.

Članovi također imaju pristup jedinstvenim mogućnostima obrazovanja i obuke. Ustanove članice Cleveland Clinic Connected mogu pristupiti najboljim praksama i protokolima koje su stvorili stručnjaci Cleveland Clinic i koji se koriste na lokacijama diljem svijeta.

image

Dr. Schwarz (desno): ‘Ta je bolnica u zadnjih pet godina za 50% oboljelih produljila stopu preživljavanja od raka gušterače, koja je bila dvije godine‘

Davor Pongracic/Cropix

- Kroz članstvo u programu, zdravstvene ustanove, pa tako i mi, imamo koristi od kliničkih i operativnih stručnjaka zdravstvenog sustava kako bi poboljšale skrb o pacijentima i istaknule se na svojim tržištima - kaže prof. Schwarz i dodaje kako to obećava i bitno bolje ishode liječenja.

Cleveland Clinic je globalni lider u zdravstvenoj zaštiti i najbolji je primjer modela integriranog zdravstvenog sustava, koji spaja kliničku i bolničku skrb s istraživanjem i obrazovanjem, na svojim lokacijama u Clevelandu, na više lokacija u Floridi, Torontu, Abu Dhabiju i Londonu.

Osnovana 1921., danas ima čak 23 bolnice i 276 ambulantnih objekata diljem svijeta te više od 81.000 zaposlenih, od čega je čak 5700 liječnika i znanstvenih istraživača.

U njihovim su ustanovama izvršeni neki od najvećih medicinskih uspjeha u novijoj povijesti. Primjerice, Cleveland Clinic prva je zdravstvena institucija koja je licencirala cjepiva namijenjena prevenciji raka dojke i jajnika, a njeni su liječnici izveli pionirsku operaciju premosnice koronarnih arterija, kao i prvu transplantaciju lica u SAD-u.

Svi ovi uspjesi čine Cleveland Clinic sinonimom za kvalitetu, inovacije i izvrsnost u globalnom zdravstvu, a sada će svoje znanje i iskustvo u Europskoj uniji dijeliti s liječnicima Radiochirurgije Zagreb.

Zajednička misija

Radiochirurgia Zagreb i Cleveland Clinic imaju zajedničku misiju - pacijenti su nam na prvom mjestu. I upravo je to temelj našeg partnerstva, uz osiguravanje vrhunske kliničke skrbi. Za naše timove ova suradnja otvara sjajne mogućnosti za učenje kroz suradnju s profesionalcima jednog od vodećih medicinskih centara u svijetu - rekao je dr. Dragan Schwarz, ravnatelj Radiochirurgije Zagreb.

U sklopu suradnje, Cleveland Clinic i Radiochirurgia Zagreb okupit će stručnjake s ciljem dijeljenja najboljih praksi za poboljšanje skrbi o pacijentima. Timovi će imati pristup podacima i praksama vezanim uz sigurnost, iskustva pacijenata, angažman zaposlenika i kliničke rezultate, kao i uvid u najsloženije slučajeve. Također, Radiochirurgia Zagreb dobit će pristup kliničkoj i nekliničkoj edukaciji Cleveland Clinica.

- Uzbuđeni smo zbog suradnje s Radiochirurgijom Zagreb, koja omogućuje uzajamnu razmjenu znanja i najboljih praksi. Naš cilj je surađivati s organizacijama sličnog načina razmišljanja kako bismo unaprijedili skrb o pacijentima i ostvarili pozitivan utjecaj na njihove živote, gdje god se nalazili - rekao je dr. Tommaso Falcone, izvršni potpredsjednik Cleveland Clinica i predsjednik za međunarodna i nova tržišta.

image

Suradnja s Cliveland Clinic omogućit će bolje ishode liječenja, kaže ravnatelj Schwarz

Davor Pongracic/Cropix

Radiochirurgia Zagreb odavno se pozicionirala u Hrvatskoj i regiji kako vodeća specijalna bolnica u Hrvatskoj za rano dijagnosticiranje i liječenje raka, koristeći najnaprednije tehnologije u borbi protiv raka. Stručnjaci Radiochirugije Zagreb posvećeni su otkrivanju raka u najranijim fazama kada su tretmani najučinkovitiji.

- Osim velike časti da surađujemo s Clevelandom, već dulje vrijeme surađujemo sa Siemens Healthineers na implementaciji naprednih dijagnostičkih metoda, planiranju liječenja i praćenju nakon liječenja, kao i na pionirskim rješenjima temeljenim na umjetnoj inteligenciji. U 2023. bolnica je proglašena Siemens Healthineers referentnim centrom - jedinim takvim centrom u Europi koji integrira umjetnu inteligenciju u svim aspektima onkološke skrbi. Ove godine Siemens Healthineers odabrao je Radiochirurgiju Zagreb kao prvu globalnu kliničku lokaciju za testiranje revolucionarnog fotonskog CT uređaja Naeotom Alpha za onkološku dijagnostiku i liječenje - kaže prof. Schwarz.

Iznimni rezultati

Ponose se inovativnim pristupom liječenju raka, redovito izvodeći napredne postupke kao što su hibridne kirurške tehnike i radiokirurgiju pod općom anestezijom.

Danas bolnica zapošljava 90 medicinskih stručnjaka, od kojih su mnogi vodeći u svojim područjima. Posebno su ponosni na iznimne rezultate, osobito za lokalno uznapredovali rak gušterače.

- U posljednjih pet godina bolnica je liječila 340 takvih pacijenata, uključujući 120 inoperabilnih slučajeva, postigavši stopu preživljavanja od 50 posto dulju od dvije godine i 13 posto dulju od četiri godine - najduže zabilježene globalno za ovu vrstu raka - zaključuje ravnatelj.

Za kraj poručuje da karcinom može biti najlakša i najteža bolest, a oni biraju da bude najlakša.

- Rano otkrivanje, dobar tretman, vrhunski stručnjaci i tehnologija, od karcinoma mogu napraviti još jednu samo kroničnu bolest - kaže prof. Schwarz.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 17:29