StoryEditorOCM
PanoramaDavid Sinclair

Biste li mu dali 55 godina? Znanstvenik i profesor s Harvarda sam je sebi eksperiment: Starenje je ‘izlječiva bolest‘!

Piše L. Go.
14. prosinca 2024. - 21:20
Dr. David Sinclair je redovni profesor biologije i genetike na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Harvard i dugo na glasu kao najkvalificiraniji ”biohaker” na svijetuProfimedia

Kao redovni profesor biologije i genetike na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Harvard, David Sinclair (55) već dugo je na glasu kao najkvalificiraniji "biohaker" na svijetu.

Sinclair je pretvorio svoje tijelo u "hodajući laboratorijski eksperiment", kako bi testirao svoju kontroverznu tezu: da je starenje samo po sebi "izlječiva bolest".

Njegov mladolik izgled svakako mu ide u prilog,u 55. godini izgleda kudikamo mlađe. Prije deset godina magazin Time ga je uvrstio na godišnju listu najutjecajnijih ljudi na svijetu, popularizacijom koncepta "autofagije" Sinclair je utjecao na mnoge živote.

Autofagija, što na grčkom znači "samoproždiranje“, odnosi se na proces u kojem se stanice, ukoliko su uskraćene za svježe zalihe glukoze, hrane vlastitim komponentama. Time se smanjuju upalni toksini povezani sa starenjem i, teoretski, revitaliziraju mitohondriji koji napajaju svaku stanicu.

Dok su tehnološki milijarderi privlačili više pažnje medija, "usamljeni znanstvenik" predano radi na medicinskoj tajni – potrazi za dugotrajnom mladosti.

Ključni naglasci njegove prakse su sljedeći:

Vježbanje do granice gubitka daha

image
/Shutterstock

Tri puta tjedno intenzivno vježbajte, pri tome je važno dostići nivo tjelesne aktivnosti prilikom koje - ne možete voditi razgovor. Ovo poboljšava protok krvi, gradi mišiće i oslobađa kemikalije koje usporavaju proces starenja.

Prehrambene navike

Rjeđi obroci mogu pomoći u borbi protiv starenja. Sinclair često prakticira post, jedući unutar šest sati dnevno i preskačući doručak. Njegov izbor su obroci na biljnoj bazi, često veganski. Post, prema njegovom učenju, jača obrambene mehanizme tijela od starenja, no ne zazire sasvim od obroka životinjskog podrijetla.

Izbor hrane

image

Lisnato povrće "jamči" vječnu mladost?

/Shutterstock

Fokus je na hrani bogatoj polifenolima koji aktiviraju tjelesni odgovor na stres, poboljšavaju zdravlje i – pogodite - produžavaju život. Zeleni čaj, špinat, maslinovo ulje... neki su od najpoželjnih jela na listi.

Suplementi (dodaci prehrani)

image
Chassenet/Bsip Via Afp

Sinclair svom jutarnjem jogurtu dodaje resveratrol, antioksidans prisutan u crnom vinu, kao i nikotinamid mononukleotid, oblik vitamina B3 koji povećava nivoe NAD-a, ključne za aktivaciju gena povezanih sa dugovječnošću. Sinclair, pritom, apelira na oprez, te apostrofira da se u prvom redu valja oslanjati na prirodnu prehranu, a ne na suplemente, prenosi Zdravlje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 09:38