StoryEditorOCM
NeretvaUgrožena močvara |

ŠIROKOLISNI KROCANJ ZAUZIMA KANALE I RUKAVCE DELTE NERETVE Kako se boriti sa vražjom travom ?

Piše Stanislav Soldo
17. listopada 2021. - 08:15

Raznolisni krocanj (Myriophyllum heterophyllum) je slatkovodna višegodišnja vrsta porijeklom iz SAD. Karakterizira je brzi rast i razmnožavanje (atraktivna akvarijska vrsta). Invazivna je vrsta te se nalazi na popisu invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u Europskoj Uniji pa tako i u dolini Neretve.

image
Širokolisni krocanj ugrožava neretvanske močvare posebno jezero Kuti

Raznolisni krocanj u narodu poznatiji kao vražja trava ili vodena kuga „okupirao” je neretvansku močvaru, kanale i rukavce, ponajviše zaštićeni krajolik jezera Kuti. Množi se vegetativno jer iz svake otkinute grančice udari po desetak izbojaka. Tako da za kratko vrijeme preuzme primat u močvarnom ekosustavu. Lokalni stanovnici su nemoćni pred ovom pošasti. Svi dosadašnji način uklanjanja poput kosidbe nemaju nikakvog smisla jer se time samo potiče njezino širenje.

Budući se razmnožava vegetativno biljku je potrebno u potpunosti ukloniti, bez fragmentiranja pri uklanjanju, kako bi se spriječilo daljnje širenje. Drugim riječima potrebno je iščupati sa korijenom što se može jedino specijaliziranim strojem.

image
Strojno čišćenje širokolisno krocnja na jezeru Kuti

Trenutno je problem što se zbog nedovoljnog poznavanja vrste prilikom čišćenja vodotoka, biljke prokose i ostave u vodotoku kao i ostala vodena vegetacija u svrhu olakšavanja plovidbe što je olakšalo i ubrzalo njeno širenje.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja te Hrvatskim vodama planira nabaviti stroj za uklanjanje širokolisnog krocnja koji bi u dolini rijeke Neretve dugoročno riješio problem negativnog utjecaja invazivnih vodenih biljaka na slatkovodne ekosustave i gospodarstvo.

Očuvanje i zaštita zaštićenih prirodnih vrijednosti od nacionalne, ali i međunarodne važnosti, često iziskuje brojne aktivnosti poput borbe s invazivnim stranim vodenim biljnim vrstama. U području posebnog ornitološkog rezervata Kuti i ekološke mreže Natura 2000 Delta Neretve raznolisni krocanj je jedna od njih, a ima je gotovo u području vodenih ekosustava cijele doline rijeke Neretve.

image
Širokolisni krocanj na jezeru  Kuti

Pretpostavlja se da je krocanj u vodu dospio iz nekakvog akvarija gdje je bio ukrasna biljka, jednako ga ima i u gornjim tokovima u BiH, na području Hutova blata. U vodi splete gustu mrežu pa za samo nekoliko mjeseci prohodni vodeni putovi postaju zakrčeni jer se ni trupa ni lađa ne mogu probiti kroz „vražju travu”, koja se namotava na pente i vesla.

image
Jezero Kuti
26. prosinac 2024 20:30