StoryEditorOCM
NeretvaVapaj voćara

"Mandarine nam bere sredozemna voćna muha, stotine tona je otpalo sa stabala"

Piše Stanislav Soldo
12. studenog 2023. - 12:21

Sredozemna voćna muha ove jeseni bere neretvanske mandarine. Stotine je tona trulih plodova koji otpadaju sa stabla jer ih je "ubola" muha. Nakon što mandarina požuti muha je ubode i nju položi jajašca iz kojih se u narednom razvojnom stadiju izleže ličinka-crv koji se hrani pulpom mandarina koja u konačnici istruli i otpadane sa stabla.

Za proizvođače mandarina problem je veliki i kompliciran jer Ministarstvo poljoprivrede za ovu godinu nije osiguralo odgovarajući način za suzbijanje sredozemne voćne muhe metodom sterilnih kukaca, koji su se uvozili iz Izraela.

Podsjetimo, u poplavi različitih rješenja poput postavljanja žutih lovki kao iznimno učinkovita pojavila se biološka metoda poznatija kao " tehnika sterilnih kukaca" (SIT tehnika), koja je krenula iz Izraela a svoju primjenu je doživjela i u ostalim agrumarskim zemljama EU-a.

Riječ je o masovnom laboratorijskom uzgoju sterilnih mužjaka te njihovo ispuštanje u prirodu gdje su brojčano nadmoćnijih prema prirodnim mužjacima. Naime, u prirodno okruženje se pusti nekoliko milijuna sterilnih kukaca koje se pare sa divljim ženkama ali ne razvijaju potomstvo zbog steriliteta.

image
Cropix

Rezultat ove metode sterilnih kukaca je da ženka sredozemne voćne muhe odlaže sterilna jaja iz kojih se ne razvijaju ličinke.

Sredozemna voćna muha (Ceratitis capitata) karantenski je štetnik većeg broja kultura, a kod nas štete pravi na mandarinama. Naime, odrasla muha leže jaja u plod zrelih, žutih plodova, uzrokujući propadanje ploda s čime se bore domaći proizvođači. U početnom periodu, dok se mandarine beru u fazi tehnološke zrelosti, zaraza je minimalna ili je uopće nema. U periodu kada plod fiziološki dozre, zaraza je primjetnija, posebno u toplim jesenima baš kakva je ova.

Nažalost, Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) nisu uspjeli osigurati daljnje provođenje suzbijanja ovog štetnika primjenom SIT tehnike, koja je posljednjih skoro 20 godina davala uspješne rezultate niti su pronašli odgovarajući zamjenski način uklanjanja sredozemne voćne muhe. Riječ jeo biološkom ne o kemijskom tretiranju bilo kakvim dopuštenim ili nedopuštenim preparatima za suzbijanje sredozemne voćne muhe.

Sredozemna voćna muha muha – Ceratitis capitata (Wiedemann) gospodarski je najvažniji štetni organizam agruma i drugih voćnih vrsta u dolini rijeke Neretve. Zbog velikih gospodarskih šteta koje prouzroči na plodovima agruma i drugim biljkama domaćinima na tom području, donesen je Akcijski plan o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanje sredozemne voćne muhe – Ceratitis capitata (Wiedemann) u dolini rijeke Neretve za razdoblje od 2023. do 2025. godine.

Ovim Akcijskim planom određuje se način sustavne provedbe fitosanitarnih mjera za suzbijanje sredozemne voćne muhe, imajući u vidu njezino iskorjenjivanje, kao krajnji dugoročni cilj, što se nažalost u ovogodišnjoj sezoni berbe nije ostvarilo, pa tako imamo stotine tone trulih mandarina ispod stabala koje će biti idealna legla za invaziju sredozemne voćne muhe dogodine.

27. prosinac 2024 23:13