Na 28. sjednici Gradskog vijeća Korčule održanoj u utorak, donesena je odluka o prodaji građevinske parcele kako bi završili projekt Izgradnje novih kapaciteta Dječjeg vrtića i Područne škole u Čari.
Odluka koju je Gradsko vijeće donijelo jednoglasno uvelike će promijeniti kvalitetu života stanovnika malog i šarmantnog, vinogradarskog naselja na rubu Grada Korčule. Područni odjel Dječjeg vrtića Korčula u Čari, nakon što projekt bude gotov, izgledat će potpuno drugačije nego danas. Prostorije će biti nove i veće s kompletnom novom opremom. Vrtić će se fizički odvojiti od škole, a zatvorit će se i stubište koje je vodilo u suteren do vrtića. Osim novih prostorija, vrtić će dobiti i novi krov i fasadu, ali i zadovoljavanje svih posebnih uvjeta za jasličku skupinu kao i sigurnost djece te bolji standard za obrazovanje i skrb predškolaca.
Projekt se provodi u suradnji s Dubrovačko-neretvanskom županijom, osnivačem svih škola našeg područja, koja sudjeluje u rekonstrukciji i adaptaciji čarske Područne škole, inače dio matične OŠ Smokvica. Osim spomenute sanacije krova i fasade, projekt obuhvaća rekonstrukciju školskih WC-a i zadovoljavanje protupožarnih mjera.
Ugovorena vrijednost radova iznosi gotovo 985 tisuća eura, financirat će se sredstvima Dubrovačko-neretvanske županije i to s gotovo 164 tisuće eura, sredstvima osiguranim iz NPOO-a i to gotovo 115 tisuća eura, a preostali iznos, nešto manje od 800 tisuća eura, osigurat će Grad Korčula. Baš se zato gradonačelnica Korčule Nika Silić Maroević odlučila na prodaju zemljišta u Čari.
"Zemljišta se inače prodaju u strogo namjenske svrhe i ta se sredstva onda dalje ulažu u izgradnju i to se u Čari upravo događa. Svi znamo zaduženost Grada Korčule i trenutnu situaciju nakon slučaja Kalac, financijski udio Grada u projektu rekonstrukcije i izgradnje škole i vrtića u Čari je oko 800 tisuća eura. Mi se kreditno zadužiti ne možemo, ali sve i da možemo, pitam se što je loše u tome da ta sredstva usmjerimo na ovaj način u razvoj Čare, u čemu su me podržali i vijećnici? Cijeli je postupak proveden transparentno prema MO Čara i Gradskom vijeću. Puno je bolje prodavati zemljište za razvoj mjesta nego za duhove iz prošlih sistema, još se uvijek nadam da to nećemo morati". poručila je gradonačelnica Silić Maroević.
Inače, radi se o k.č.br. 2371/53 površine 638 kvadratnih metara upisana u zk.ul. broj 2191 k.o. Čara, u naravi građevinsko zemljište kojeg će Grad Korčula uskoro staviti na javno nadmetanje - licitaciju. Procijenjena vrijednost po ovlaštenom procjenitelju na dan procjene, a to je u rujnu 2024. godine, iznosi 256 tisuća eura.
Kako doznajemo od predsjednice Gradskog vijeća Marije Šegedin, gradonačelnica će na javnom nadmetanju za početnu cijenu zemljišta odabrati nešto veći iznos, a sukladno Odluci Gradskog vijeća iz 2002. godine, 90 posto konačnog iznosa prodaje uplaćuje se mjesnom odboru na čijoj se lokaciji zemljište nalazi dok 10 posto ostaje Gradu Korčuli. Gradonačelnica će ipak cijeli odnos upotrijebiti za završetak projekta u Čari.
Rekonstrukcija, proširenje i adaptacija zgrade u kojem se nalaze vrtić i škola u Čari od presudne je važnosti ne samo za mještane Čare, već i susjedne Smokvice budući da su oba mjesta u središtu otoka. Smokvičani se već raspituju o uvijek deficitarnim vrtićkim kapacitetima iako će vrtić plaćati po ekonomskoj cijeni koja nije subvencionirana, no to onda otvara mogućnost suradnje s Općinom Smokvica i daljnja ulaganja.
Prošlog je tjedna Središnja agencija za financiranje i ugovaranje (SAFU) uspješno obavila i terensku kontrolu projekta u Čari. Kontrola je prošla bez ikakvih primjedbi, projekt je u završnu fazu ušao u skladu s planom i zadanim standardima i trebao bi biti završen do kraja veljače 2025. godine.