StoryEditorOCM
DubrovnikO prijedlogu proračuna za 2025.

Andro Vlahušić: ‘Zadužujemo se za dvadeset milijune eura, a građanima se uvodi novi porez od tri milijuna eura‘

Piše DV
21. listopada 2024. - 11:42

Nezavisni vijećnik Adro Vlahušić u priopćenju za javnost osvrnuo se na prijedlog proračuna za 2025. godinu te projekcije proračuna za 2026. i 2027. godinu koji će se naći pred vijećnicima na predstojećoj sjednici Gradskog vijeća. Priopćenje prenosimo u cjelosti:

- U proračunima za 2025. – 2027. godine nema stanova, parkinga, Sportske dvorane u Gospinu polju, Arene Lapad, terminala u Gružu, obnove spomenika kulture. Socijalni izdaci ne prate inflaciju. Zadužujemo se za dvadeset milijune eura, a građanima se uvodi novi porez od tri milijuna eura, na iznajmljivanje nekretnina.

Na narednoj sjednici Gradskoga vijeća nalazi se i prijedlog proračuna za 2025. godinu, te projekcije proračuna za 2026. i 2027. godinu. Najvažniji dokument grada iz koga se vide prihodi i rashodi u naredne tri godine, te koji pokazuje ostvarenja i obećanja gradske uprave i gradonačelnika.

U proračunima za naredne tri godine nisu predviđena sredstva za izgradnju stanova na nijednom području grada, nema sredstva za Solitudo, Pobrežje, Mokošicu, Nuncijatu, kao ni izgradnje na novim lokacijama.

Nema nijedne nove garaže, niti iza OTP banke, ni Ulici Janka Bobetka, Zlatnome potoku, Lapadu, Mokošici.

Nema ni eura za Sportsku dvoranu u Gospinu polju, usprkos čvrstim obećanjima da će se izgraditi europskim, nacionalnim i gradskim sredstvima. Dvorane u kojoj se za tri mjeseca trebalo igrati Svjetsko rukometno prvenstvo u siječnju 2025. godine.

Nogometni stadion u Lapadu, dubrovačka Arena, koja je svečano trebala biti otvorena dogodine, na krovu Trgovačkoga centra uopće se ne spominje kao stavka u naredne tri godine, čime GOŠK Jug ostaje i dalje četveroligaš bez stadiona.

Nema ni teniskoga centra u Lapadu, kao ni brojnih investicija predviđenih Strategijom razvoja sporta.

Proračunima za naredne tri godine nije predviđena kapitalna obnova nijednoga kulturnoga dobra, ljetnikovca, tvrđave, muzeja. O Koncertnoj dvorani nema ni spomena, a kamoli novaca za projekt.

Nema novih plaža, ni zanimljivih turističkih sadržaja. Neće se graditi Terminal u Gružu, ni Batahovini. Nema novaca za kapitalna ulaganja u komunalna društva ni ustanove u kulturi.

Proračuni za naredne tri godine ne povećavaju socijalne izdatke starijima, umirovljenicima, siromašnima, višečlanim obiteljima kako bi pratili povećane životne troškove koji su proteklih godina eksplodirali.

Navedenih stavki nema u proračunima, koji nominalno raste na najveću razinu ikada, 160 milijuna eura. Dogodine se planira grad zadužiti za novih dvadeset milijuna eura. Tri milijuna eura planira se ostvariti od novoga poreza koji će plaćati građani koji se bave iznajmljivanjem svojih nekretnina.

Cijena jednodnevnoga Dubrovnikpassa i ulaznica za zidine rastu na četrdeset eura. Prihodi od zidina i Dubrovnikpassa planiraju se u iznosu od 21 milijun eura godišnje.

Ako nema socijalnih programa koji prate troškove života za ugrožene građane, ako nema razvojnih projekata, koji su javno višekratno obećani, pitanje je kako se upravlja gradom Dubrovnikom i njegovim proračunima.

Dobra ilustracija upravljanja novcima građana je model upravljanja Domom za starije osobe u Gružu.

Na narednoj sjednici predlaže se usvojiti i Pravilnik o unutarnjoj sistematizaciji Doma za starije osobe Ragusa kojom se predviđa zaposliti 34 osobe, u Domu koji nema vlastitu kuhinju, nego se hrana dostavlja od vanjskog dobavljača. U domu Ragusa predviđen je smještaj 48 pokretnih osoba.

Cijena smještaja po osobi, u Domu Ragusa, po navedenim parametrima, trideset četiri stalno zaposlene osobe bez kuhinje, za četrdeset osam pokretnih korisnika biti će oko dvije tisuće eura ili petnaest tisuća kuna mjesečno. I sav trošak smještaja snositi će građani grada Dubrovnika - stoji u priopćenju gradskog vijećnika Andra Vlahušića.

28. prosinac 2024 00:18