Za goste koji se odluče za last minute putovanje i provod ovog vikenda u Dubrovniku, prosječna cijena noćenja preko platforme Airbnb je 100 eura. Ponuda je šarolika, pa se s lakoćom može naći noćenje do 50 eura, uglavnom u privatnim sobama ali i apartmanima od Zatona preko Rijeke dubrovačke do užeg gradskog područja. Gotovo četvrtina smještaja istaknula je cijenu do 70 eura za noćenje ovog lipanjskog vikenda.
Privatni smještaj u srcu sezone bit će nešto skuplji nego lani, ali u šarolikoj ponudi velikog raspona cijena, od hostela do luksuznih vila, teško je govoriti o prosječnom povećanju. Koliko iznajmljivača, toliko 'direktora' i svaki vodi svoju politiku, kažu turistički stručnjaci. U Dubrovniku je registrirano preko 5.800 smještajnih jedinica u 3.800 objekata u privatnom smještaju.
- U 2022. godinu smo ušli s cijenama iz 2019. i taj se korporacijski plan pokazao jako dobrim do ukrajinske krize kad smo odlučili krenuti s ranijim popustima za travanj, svibanj i lipanj. Treba znati da sustav upravlja cijenama na tjednoj razini pa imate slučajeva gdje se smještaj u ranoj fazi dobro prodavao pa je slijedom toga došlo do korekcija. Tržište cijena je toliko živo, i kad se tome pribroji veliki broj iznajmljivača, uistinu je teško realno i uopćeno govoriti o prosječnom poskupljenju. Travanj, svibanj, lipanj, rujan i listopad su po cijenama ispod 2019., a tko je bio strpljiv tome je cijena noćenja u srpnju i kolovozu sigurno veća nego te godine – komentira Nino Dubretić, predsjednik Sekcije Zajednice obiteljskog smještaja HGK za regiju Dalmacija – Dubrovnik.
Miro Drašković, novoizabrani direktor Turističke zajednice grada Dubrovnika kaže kako u lipnju raste broj noćenja u odnosu na svibanj te da je Dubrovnik blizu 70 posto prometa u odnosu na isto razdoblje pretpandemijske 2019. godine.
- Cilj je postići 80 posto noćenja iz 2019. Nadam se da je taj cilj ostvariv – kaže Drašković. Nino Dubretić na to kaže kako se slaže s tim ciljem, ali da je realnost bliža 70-posto rezultata te rekordne turističke godine.