StoryEditorOCM
KulturaBISER IZ FUNDUSA MUZEJA

Otvorena izložba ‘Toga, damast i vlast‘ autorice Viktorije Žuvele: moda je malo utjecala na ceremonijalnu odjeću kneza

Piše Bruno Lucić
12. prosinca 2024. - 21:44

U Kneževom dvoru otvorena je izložba "Toge, damast i vlast – Povijesni tekstil i službena odora Dubrovačke Republike iz fundusa Kulturno-povijesnog muzeja" autorice Viktorije Žuvele, kustosice Dubrovačkih muzeja.

Na izložbi je predstavljena kolekcija službenih, ceremonijalnih odora Dubrovačke Republike koja je jedinstven primjer ovakvog tipa odjeće u Hrvatskoj i ističe se svojom kulturno-povijesnom dokumentarnošću. Tekstilna građa koja je predstavljena, svjedoči ne samo o modi ranijih razdoblja, vrsnoći i dragocjenosti tkanina, bogatstvu motiva i vještini tkalaca, nego daje jasan i prepoznatljiv prikaz patricijske vladajuće elite Republike.

Okupljene je na početku pozdravila glasnogovornica Dubrovačkih muzeja Marta Vukadin, a potom i ravnateljica Dubrovačkih muzeja, Marija Šiša-Vivek.

- Dubrovački muzeji su krajem 19. i početkom 20. stoljeća prikupili iznimno vrijednu zbirku tekstila. Već u prvom valu prikupljanja, zahvaljujućim istaknutim pojedincima, pristigle su kolekcije službenih, ceremonijalnih odora i muških svečanih, građanskih odijela. Zato mi je iznimna čast da dio bogate građe iz fundusa Dubrovačkih muzeja imamo priliku prezentirati na ovoj izložbi. Predstavljamo togu, službenu, ceremonijalnu odjeću dubrovačkog kneza, koja je strogo regulirana, s tek manjim izmjenama, zadržala svoj oblik od 16. stoljeća pa sve do pada Republike, izjavila je ravnateljica Šiša-Vivek.

Uz povijesni tekstil iz fundusa Dubrovačkih muzeja, na izložbi je prikazano i vrijedno liturgijsko ruho posuđeno iz Zborne crkve sv. Vlaha te crkve Gospe od Šunja na Lopudu, a koje se po tipologiji dekora i konstrukciji tkanine dovodi u vezu s kneževskim togama. Riječ je o svilenim damastima nastalima u venecijanskim svilarskim radionicama tijekom 17. stoljeća.

Autorica izložbe zahvalila je svim kolegama i suradnicima koji su joj pomogli u realizaciji izložbe. Zahvalila je kolegama iz Zagreba koji su joj postavili smjernice za izložbu, kolegici iz Dubrovačkih muzeja, Dubrovačkoj biskupiji, Župi Gospe od Šunja na Lopudu, Državnom arhivu u Dubrovniku, kolegama sa Sveučilišta u Dubrovniku, preparatorici i restauratorima.

- Toge su od samog početka formiranja Kulturno-povijesne zbirke bile kao glavna slika vlasti odnosno Dubrovačke Republike. Dugo godina su bile u postavu Dubrovačkih muzeja, a dio građe restauriran je 2018. u Hrvatskom restauratorskom zavodu na Odjelu za tekstil i nakon toga došla je ideja da se one ponovno izlože i prikažu. Fascinantno je stanje njihove očuvanosti i tekstila. Kroz izložbu je bila ideja da se prikaže simbol vlasti, koliko je zapravo prikaz vlasti bio važan, koliko je bio nepromjenjiv kroz stoljeća i koliko je moda, zapravo, malo utjecala na njega. S druge strane, bilo je fascinantno istraživati jedan komad svile... Kroz istraživanje su se otkrivali slojevi odakle pratimo taj uzorak, što je zanimljivo u strukturi, navela je Žuvela zahvalivši okupljenima na dolasku.

Izložbu je otvorila pročelnica Upravnog odjela za kulturu, baštinu i turizam Grada Dubrovnika Julijana Antić Brautović.

- Ovaj izbor građe iz Zbirke tekstila Kulturno-povijesnog muzeja je jedan od bisera fundusa Dubrovačkih muzeja. Građa koju ćemo večeras vidjeti, bez obzira je li riječ o građi iz fundusa Muzeja ili je posuđena, zapravo je slabo dostupna široj javnosti, a vrlo je značajna u razumijevanju i očuvanju identiteta i zato su nam povremene muzejske izložbe izuzetno važne. Izložba u prvom redu govori o jednom snažnom osjećaju zajedničkog identiteta i pripadnosti. Dio tog identiteta svakako je tradicija darovanja odnosno kultura donacija. Donacije su upravo najvrjedniji predmeti koji će večeras biti ovdje izloženi, a oni su u fundusu Dubrovačkih muzeja došli zahvaljujući dubrovačkim vlasteoskim obiteljima ili njihovim nasljednicima pa me izuzetno raduje da ta kultura živi još danas jer su Dubrovački muzeji i ove godine dobili jednu izuzetno vrijednu donaciju od gospođe Marije Nikšić koja će, koliko mi je poznato, biti prezentirana sljedeće godine. Sinoć smo mogli svjedočiti izložbi u Galeriji Dulčić Masle Pulitika na kojoj je također bilo donirane građe. Vjerujem da će ova izložba nas i posjetitelje grada potaknuti na daljnje istraživanje bogate povijesti Dubrovačke Republike, ali možda i implementaciju nekih tradicijskih normi, rješenja, metoda i u suvremeno društvo, u suvremeni način života, izjavila je Antić Brautović čestitavši cijelom timu Muzeja, ali i svim suradnicima iz drugih ustanova.

Izložba ostaje otvorena do 31. ožujka 2025.

 

 

23. prosinac 2024 08:18