Neke od svojih najpoznatijih i najizvođenijih točaka sinoć je u parku Gradac izveo Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO, koji baš kao i Dubrovačke ljetne igre slavi veliku 75. obljetnicu, a bogatstvo tradicijskog ruha, plesa i pokreta, jezika i zvuka zadivilo je festivalsku publiku!
Ansambl LADO sinoć je u parku Gradac pred mnogobrojnom publikom tako otvorio riznicu kolorita narodnih nošnji i plesova iz različitih hrvatskih regija i zemalja gdje žive Hrvati, apostrofirajući sve bogatstvo plesa i pokreta, jezika i zvuka.
„Drago mi je da smo nastupali na Dubrovačkim ljetnim igrama koje baš kao i ansambl LADO slave svoju 75. obljetnicu. Volimo doći u Dubrovnik, ponosni smo na Dubrovnik, ova lokacija je zaista krasna, a prekrasno je ovako pjevati i plesati u blizini mora. Publika je zaista izvrsna, reakcije su bile sjajne i zadovoljni smo koncertom!“, podijelila je svoje dojmove umjetnička voditeljica ansambla Zrinka Posavec nakon ovog velikog dubrovačkog nastupa.
„Nakon pet godina prekrasno je opet doći u Dubrovnik. Dugo vremena je prošlo od zadnjeg nastupa, a publika je sjajna kao i uvijek!“, kazala je ravnateljica ansambla Ileana Jurin Bakotić.
Iza dugogodišnjeg uspješnog rada ovog Ansambla stoje predane umjetnice i umjetnici plesačice i plesači, pjevačice i pjevači te glazbenici (multiinstrumentalisti), koji svojom preciznošću, umijećem i žarom predstavljaju ljepote bogate nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske.
Ovaj plesni koncert priredio je festivalskoj publici antologijske točke poput „Valpovačkog kola“ i „Linđa“ Zvonimira Ljevakovića, dvije antologijske točke Dinarske folklorne zone, plesove, običaje i pjesme zapadne Hercegovine, „Kamen goro prozeleni rano“ Vidoslava Bagura i „Ličke plesove“ dr. sc. Ivana Ivančana. Čuli pjesme i plesove te kolorit narodnih nošnji iz Baranje „Ej, sviraj Pavo“ Krunoslava Šokca, dok je Alpsku folklornu zonu predstavio plesni par iz Zagorja, čiju koreografiju potpisuje Senka Jurina. Glazbeni intermezzo predstavio je međimursku glazbu pjesmom „Da bi se zrušile te legradske gore“ i „Božakov čardaš“ iz Zelinskog prigorja, u obradi Alana Kanskog.
Hrvatske otoke predstavili su energični ženski plesovi i pjesme „Sa šibenskih otoka“, a za kraj koncerta uprizorena je koreografija „Podravski svati“ dr. sc. Ivana Ivančana.
Ansambl narodnih plesova i pjesama hrvatske LADO profesionalni je folklorni ansambl osnovan prije 75 godina sa zadaćom i ciljem istraživanja, prikupljanja, umjetničke obrade i scenskog prikazivanja najljepših primjera bogate hrvatske glazbene i plesne tradicije. Njegovi vrhunski plesači, koji su istodobno i izvanredni pjevači, s lakoćom se transformiraju iz plesnog ansambla u reprezentativan folklorni zbor, a 14 odličnih glazbenika svira na osamdesetak tradicijskih i klasičnih instrumenata.
LADO posjeduje jedinstvenu kolekciju izvornih narodnih nošnji iznimne vrijednosti i ljepote pa je svaki koncert Ansambla, uz pjesmu i ples, ujedno i svojevrsna revija izvornoga hrvatskog tradicijskog ruha. Sve to, uz prezentaciju čudesnoga bogatstva i raznolikosti folklornoga izraza s tako maloga prostora kao što je Hrvatska, LADO čini jedinstvenim u svijetu. Koncerti Ansambla diljem svijeta nailaze na nepodijeljeno oduševljenje publike, ali i stručne kritike, koja ga redovito svrstava uz bok najboljih svjetskih folklornih skupina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....