Tenk s imenom divlje mačke ovih dana dijeli kolektivni Zapad: Njemačka se oko njegove isporuke Ukrajini uporno koleba, a SAD sa saveznicima na Berlin vrši snažan pritisak i forsira tu odluku. Rasplet se očekuje u toku današnjega dana, na summitu NATO-a u američkoj zračnoj bazi u Ramsteinu, piše Slobodna Dalmacija.
Leopard 2 je njemački borbeni tenk kojeg je razvila kompanija Krauss-Maffei Wegmann. Projekt je počeo 1970., a u serijsku proizvodnju ušao je 1979. kao zamjena za stariji Leopard 1 koji je dotad bio glavni tenk Bundeswehra. Osim Njemačke, koristi ga još 10 europskih i nekoliko neeuropskih država. Iako je prvi primjerak Leoparda 2 proizveden prije četrdeset godina, on je i dalje zlatni standard NATO saveza po kojemu se ocjenjuju svi tenkovi u svijetu. Leopard 2 najdominantniji je borbeni tenk u Europi: povrh Njemačke, imaju ga i Austrija, Nizozemska, Švedska, Švicarska, Španjolska, Turska, Singapur, Čile, Kanada, Danska, Poljska, Finska, Norveška i Grčka.
Nije teško shvatiti zašto ukrajinski vojnici tako jako žude za Leopardom 2. Karakteristikama, a i dometom svog 120-milimetarskog topa, značajno nadmašuje ruske tenkove T-72, T-80 i T-90. Njemačka tvrtka Rheinmetall proizvela je dosad oko 3600 Leoparda 2. Zbog izvrsne ravnoteže brzine, oklopa i vatrene moći, smatra ga se barem jednakim, ako ne i boljim od M-1 Abramsa, glavnog borbenog tenka američke vojske.
Spekulira se da bi konačni cilj NATO-a bio opremiti čitavu jednu oklopnu diviziju oružanih snaga Ukrajine modernim zapadnim tenkovima, a Leopard 2 ispada najpogodniji model. Gotovo istovremeno s najavama skore isporuke Leoparda 2 Ukrajini veliki broj američkih tenkova i ostalih vojnih vozila počeo je stizati u nizozemsku luku Vlissingen s krajnjim odredištem u Poljskoj i Litvi: time se ojačava istočno krilo NATO-a.
Kako su Leopardi njemačke proizvodnje, za njihov izvoz iz bilo koje zemlje potrebno je dopuštenje Berlina koji od početka rata odbija poslati moderne tenkove Ukrajini. No, nedavnom je akcijom SAD-a i isporukom oklopnih transportera Bradley Ukrajini otklonjen otpor Njemačke po pitanju ove vrste vojne opreme, pa će ista sudbina očito snaći i tenkove. Uostalom, konkretan poticaj tome već je dala Velika Britanija, odlukom o slanju u Ukrajinu 10 modernih tenkova tipa Challenger 2. Poljska je još 11. siječnja obećala svoju četu Leopard 2 Ukrajini, te ne skriva svoju frustraciju oklijevanjem Njemačke. Poljski premijer Mateusz Morawiecki naznačio je jučer čak da bi Poljska svoje tenkove mogla poslati i bez službenog odobrenja Berlina.
Zašto su Ukrajincima odjednom postali prijeko potrebni moderni zapadni tenkovi i oklopna vozila? Nije tajna: kako bi što prije povratili teritorije koje im je okupirala Rusija, možda već i prije ranog proljeća. I Zapadu i Ukrajini preko glave je Putina i ratne agonije u koju je bezrazložno gurnuo svoju i susjednu zemlju, a posredno i cijeli svijet. Odluke o masovnom slanju oklopa svjedoče o topljenju zapadnog straha od Putina i svijesti da tom destruktivcu valja konačno slomiti zube.
Tenkovi Leopard 2 nisu jedini model čije se hitno slanje u Ukrajinu trenutno razmatra. Francuski dužnosnik u Washingtonu DC rekao je za relevantni vojni portal The War Zone u četvrtak navečer da i Pariz razmatra zahtjev za slanjem svojih glavnih borbenih tenkova tipa Leclerc u Nacionalnoj skupštini.
Švedska je u novom paketu vojne pomoći, koji je jutros objavila vlada u Stockholmu, pristala poslati Ukrajini svoja oklopna borbena vozila CV-90, i to napredne serije. CV90 se tako pridružuje podugačkoj koloni zapadnih oklopnjaka koji se već kreću prema ukrajinskim granicama: gusjeničarima FV432 Mk 3 Bulldog iz Ujedinjenog Kraljevstva, stotinama M2A2-ODS Bradleya i oko 90 oklopnih vozila Stryker iz SAD-a, desecima njemačkih Mardersa i nekoliko desetaka AMX-10 RC-a, "lakih tenkova" već upućenih Kijevu iz Francuske. Dodatni Strykeri i 59 novih Bradleya čekaju na naknadno priključenje ovome konvoju, pošto su obuhvaćeni novim paketom pomoći vrijednim 2,5 milijarde dolara koji je Pentagon jučer obznanio svijetu.
Zaglavljena u Donbasu i s ambicijom potpunog oslobođenja zemlje te čišćenja cijelog Krima od okupatorskih trupa, Ukrajina očajnički očekuje sav taj oklop, a naročito glavne borbene tenkove, Leoparde. Bez njih nema efikasnog juriša ni na ruske utvrde ni na ruski čelik.