Globalna poskupljenja ne biraju žrtve, nisu pošteđeni ni školski udžbenici – cijene školskih knjiga za iduću 2022./2023. godinu, kako doznajemo, rastu za 15 posto - donosi Slobodna. Najveći udar mogli bi pretrpjeti učenici srednjih škola i njihovi roditelji, budući da država za taj sustav ne osigurava besplatne udžbenike kao za osnovnoškolce. Zbog poskupljenja knjiga cijene udžbeničkog kompleta za jedan razred srednje škole u prosjeku bi tako mogle skočiti oko 300 kuna, što u valu poskupljenja, osobito obiteljima s više đaka i studenata, nije ni najmanje ugodna vijest.
Iako je Zakonom o udžbenicima propisana formula kojom se računa najviša dopuštena cijena za pojedini udžbenik, a maloprodajna cijena školskih knjiga sastavni je dio Kataloga odobrenih udžbenika koji se, kao i navedena cijena, može mijenjati tek nakon što su udžbenici u uporabi najmanje četiri godine – a što još uvijek nije slučaj s postojećim udžbenicima – globalna kriza učinila je svoje. Vlada je, podsjetimo, zbog povećanih troškova proizvodnje i tiska udžbenika ipak pristala na povećanje cijena školskih knjiga i to na način da je na sjednici 21. srpnja donijela posebnu Uredbu o izmjeni i dopuni Zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu na temelju koje je izmijenjena formula, odnosno uvećan faktor za izračun cijene udžbenika. Ta se izmijenjena formula odnosi samo na udžbenike za osnovnu školu, budući da članak 4. Zakona govori o izračunu maksimalne cijene i mase udžbenika samo za osnovne škole, objašnjavaju u Ministarstvu.
Sve je otišlo gore
- S obzirom na trenutnu globalnu gospodarsku situaciju uvećani su troškovi proizvodnje udžbenika, a ponajviše cijena tiska. Tisak ima najveći udio od 34 posto u ukupnom trošku proizvodnje udžbenika, a troškovi tiska samo u zadnjoj godini dana povećali su se za prosječno 70 posto. Samo trošak papira uslijed globalnog poremećaja u lancu nabave povećao se za 80 posto – obrazložio je to povećanje ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, dodajući kako se na ovaj način cijena udžbenika usklađuje s trenutnim stanjem na tržištu.
- S obzirom na to da su škole već pokrenule nabavu udžbenika za školsku godinu 2022./23., donošenjem Uredbe o izmjenama i dopunama zakona o udžbenicima osigurao bi se dovršetak postupka za nabavku udžbenika do početka školske godine - istaknuo je Fuchs.
Vladi je ovaj potez bio nužan i iz drugog razloga: država od 2019. godine osigurava besplatne udžbenike za učenike osnovnih škola, a planirana sredstva za tu stavku u državnom proračunu za 2022. i projekcijama za 2023. i 2024. godinu iznosila su 158 milijuna kuna. Međutim, zbog promjene formule i uvećanja faktora za izračun cijene udžbenika ti su troškovi narasli za dodatna 23 milijuna kuna, pa će ukupno država trebati osigurati 181 milijun kuna za besplatne knjige osnovcima. To će, kako su najavili, i učiniti preraspodjelom sredstava u okviru ukupnog limita MZO-a u državnom proračunu.
Dok roditelji učenika osnovnih škola, bez obzira na promjenu formule, mogu biti mirni barem kada je u pitanju trošak udžbenika budući da ih osigurava država, to nije slučaj kada su u pitanju drugi obrazovni materijali (radne bilježnice, listiće, zbirke zadataka itd.) – koji također poskupljuju. Podsjetimo, trošak drugih obrazovnih materijala može (i ne mora) snositi lokalna vlast, odnosno osnivači škola, pa roditelji trebaju pratiti hoće li im na lokalnoj razini u tome ‘pružiti ruku’. Zasad su brojni gradovi najavili tu mogućnost.
Pribor na trošak roditelja
Međutim, dodatno financijsko opterećenje, posve je izvjesno, moglo bi pogoditi roditelje srednjoškolaca jer država za taj resor ne osigurava besplatne ni udžbenike, ni druge nastavne materijale. Izuzetak su djeca iz obitelji korisnika zajamčene minimalne naknade, a sretnici su u ovom slučaju i građani Grada Zagreba koji je već objavio da će za iduću školsku godinu pokriti trošak i udžbenika i drugih obrazovnih materijala kako za učenike osnovnih, tako i onih u srednjim školama, za što je osigurano 42 milijuna kuna.
Iz nakladničkih krugova potvrđeno nam je kako je nova cijena školskih udžbenika povećana za 15 posto, a to se odnosi i na srednjoškolske udžbenike. Ti novi udžbenici za srednje škole s uvećanim cijenama već su u prodaji u knjižarama. Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja kažu doduše kažu kako Zakon o udžbenicima propisuje samo formulu za izračun najviše cijene u osnovnim, ali ne i srednjim školama, te da izmjenom članka 4. nije predviđeno povećanje udžbenika za srednje škole.
Međutim, kako zakon istovremeno nigdje izrijekom ne zabranjuje povećanje cijena školskih knjiga za srednje škole, a zbog svih prethodno navedenih razloga i globalnog rasta troškova zbog kojih se procjenjuje da je unazad dvije godine proizvodnja udžbenika i radnih bilježnica povećana za 40 posto – nakladnici su ovih dana morali dići i cijenu udžbenika za srednje škole za oko 15 posto, piše Slobodna.
Usklađivanje s inflacijom
- Uredba Vlade omogućila je korekciju udzbenika za osnovnu školu, a udžbenici za srednju skolu ne podliježu toj formuli. Njihova je cijena nužno usklađena s inflacijom i rastom medijalne plaće, a s obzirom na rast svih troškova proizvodnje, budući da su neke od tih cijena formirane još 2014. godine - odgovor je koji su nam dostavili iz Grupacije nakladnika školskih udžbenika pri Zajednici nakladnika i knjižara.
Utješna vijest za roditelje srednjoškolaca može biti tek ona kako ne moraju nužno nabavljati potpuno nove knjige, budući da su se u svim razredima srednjih škola već ‘izvrtjeli’ udžbenici, sukcesivno uvođeni, potpuno usklađeni s novim kurikulumima te će od jeseni u svim razredima biti moguće koristiti rabljene udžbenike. Prema dostupnim informacijama, stopa nasljeđivanja udžbenika je oko 80 posto, tako da će mnogim obiteljima antikvarijati, ‘buvljaci’, usmena ili virtualna razmjena i nasljeđivanje biti jedini spas.