StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetRASPRAVA O POTROŠNJI

Pitali su Srbe koliko im je novca potrebno za ljetovanje, jedan od odgovora podigao prašinu: ‘Suprug i ja potrošili smo 70 eura za deset dana‘

Piše DV
25. travnja 2023. - 14:23

Portal Blic, koji donosi vijesti iz Srbije i regije, pozabavio se navikama Srba na ljetovanju, konkretno u Grčkoj i Crnoj Gori. Na to ih je ponukalo pitanje jedne obitelji iz Srbije na temu koliko je novca potrebno za dvoje odraslih i malo dijete tijekom ljetovanja od deset dana.

Pitanje se odnosilo na Pefkohori u Grčkoj. Obitelj s tri člana, od toga je jedno malo dijete, iznajmili bi apartman s kuhinjom i ostali deset dana, piše Blic.

Dok su pojedinci pisali kako može ‘da se prođe‘ sa 150 do 200 eura, bilo je i onih koji su naveli kako bez 1.500 ili 2.000 eura ne treba kretati na put. Međutim, najviše pažnje je izazvala jedna žena koja je tvrdila da je sa suprugom zajedno potrošila 70 eura za ljetovanje.

Prvi savjet je došao od žene koja je u ‘istom sastavu‘ boravila na Lefkadi i tom prilikom potrošili su 1.000 eura, ali bez putarine i goriva. Dodala je da su ponijeli još toliko jer nikad ne znaš što se nepredviđeno može dogoditi, te da uvijek uzimaju zdravstveno i putno osiguranje.

I taj je komentar raspirio raspravu:

- Kad bi tako svi razmišljali, većina ne bi mogla nigdje djecu odvesti. Osim goriva i putarine i skromnog pristojnog smještaja s ponekim suhomesnatim proizvodima i nečim što može da se spakira i ponese 500 eura je neka minimalna cijena da se ipak može ljetovati pristojno - nadovezao se jedan komentar.

- I treba voditi djecu na more, pa sve i da jedu paštete i paradajza, ništa im biti neće niti će to pamtiti šta su jeli, pamtit će trenutke kad su prvi put vidjeli more i one trenutke sa svojom porodicom, sve drugo je manje bitno - napisala je jedna žena.

- Paradajza ima i u Grčkoj, baš mi nije zapelo da ga nosim iz Srbije. Gladni nećemo ostati sigurno, a da idem na more i da se stiskam svaki dan, bolje ću sjediti kući i ići na bazen ili uplatiti neku banju - glasio je odgovor.
- Ako kupuješ u marketu i supruga sprema, možeš proći s 200 eura bez restorana i ostalih djakonija, samo hrana, a ako hoćeš izlaske po kafanama, onda 400 eura - oglasio se mišljenjem i jedan muškarac, piše Blic.

Odlazak u trgovački lanac nakon prelaska granice bio je mnogima savjet jer, kako su naveli, isplati se ostaviti u njemu oko 200 eura:

- Ako ćete nositi hranu iz Srbije, a svi nose puno auto na Evzoni, onda još 100-200 eura za market plus još nekih 300, za sve ostalo, dakle oko 500 eura. Ako hoćete široko, onda ljetovanje na Vlasinsko jezero je bolja opcija jer Grčka je skupa zemlja, ostavimo da stranu te glupe komentare da je Zlatibor skuplji i ostale srpske filozofije vezane za Grčku - nadovezao se drugi komentator. 

Da je bitno otići na more, a ne s koliko novca, glasio je stav još jedne žene iz Srbije. Kako je objasnila, ona i muž su prošle godine potrošili na moru svega 70 eura:

"Ponesete onoliko koliko hoćete. Ja ponesem sve odavde. Gotove supe, jela, paštete, čajne, šunke, pileće bijelo, pljeskavice. Tamo kupim samo paradajz, krompir i sve kuham na brzinu. Pošle godine 70 eura potrošili muž i ja. Ako hoćemo krzno i kožu, onda potrošimo više - tvrdi žena.

- 500 eura je sasvim dovoljno, mi smo toliko potrošili prošle godine s dvoje djece. Uostalom, to je osobna stvar, tko puno troši, njemu je malo novca, gdje god da je - nadovezala se druga.

Dok su se neki trudili odgovoriti, bilo je onih koji su pisali da je davanje bilo kakvog mišljenja nezahvalno, s obzirom da nitko od nas nije isti i nema iste potrošačke navike.

- To je nemoguća misija da vam neko odgovori. Ponesite koliko imate. Što vam ostane, vi vratite, nitko vas ne tjera da potrošite sve što ponesete. Hoćete li pojesti nešto na kiosku, u restoranu ili isključivo kuhate u apartmanu, nosite li iz Srbije hranu ili kupujete tamo... Hoćete li djetetu kupiti sok, krafnu, sladoled na plaži ili nećete. Možete ići s 200, a možete i s 1200, pa sad, tko kako gleda i što voli. Da ne pričam o ležaljkama ili ručnicima, tu drastično može da se promijeni iznos - dodala je jedna žena.

- Ja ne znam što se pojedini podsmjehuju pitanju. Kakva je situacija kod nas, ne trebamo se smijati uopće. Vama je dijete malo tako da ste tu na dobitku, to svi roditelji koji imaju djecu u pubertetu znaju. Ja nosim odavde malo toga jer su cijene skoro iste kao i kod nas što se hrane tiče. Opustite se i uživajte, onoliko koliko možete, ponesete i tako se organizirate. Recimo, ako ponesete 300 eura, trošit ćete 30 dnevno. Mi nikad ne uzimamo ležaljke i uvijek imamo svoj suncobran - bio je savjet jedne komentatorice.

27. prosinac 2024 14:02