Bez covid potvde ili obveznog testiranja za one koji je nemaju, djelatnici državnih i javnih službi od sutra neće moći na posao. Provjerili smo kako su se ovoj mjeri šire upotrebe covid potvrda prilagodili u obrazovnim ustanovama.
U Gimnaziji Dubrovnik tri četvrtine djelatnika ima covid potvrdu, a preostala četvrtina, kažu nam, mora se danas testirati kako bi sutra mogli u učionice.
- Ministarstvo je dalo popis svih mjesta gdje se zaposlenici mogu testirati a na svakom je ravnatelju ponaosob da odluči kako će to napraviti ili će prepustiti zaposlenicima da se sami testiraju na mjestu gdje žele i predoče test ili će organizirati testiranje u sklopu škole, što smo mi napravili. S jednom ustanovom smo sklopili ugovor tako da ćemo imati testiranje u našoj zgradi dva puta tjedno – kaže ravnateljica dubrovačke Gimnazije Kataria Tolja pa dodaje kako nitko od zaposlenika bez covid potvrde ne odbija testiranje. Ukoliko bude slučajeva da zaposlenik odbija predočiti potvrdu ili pak odbija napraviti brzi antigenski test na covid, kaže Tolja, prema naputku resornog ministarstva potrebno je o tome napraviti službenu zabilješku.
U Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića od 85 djelatnika njih 53 ima covid potvrdu. Ostali moraju predočiti valjani test.
-Oni s covid potvrdama registrirani su kao nastavnici koji mogu nesmetano dalje obavljati nastavu, a za ostale će se kontrolirati testovi i moći će na nastavu – kaže ravnatelj Slobodan Begić. Za sada jedan zaposlenik odbija testiranje iako, kaže, još službeno nije potvrđeno, a i Sindikat je obaviješten oko toga.
- Ako taj nastavnik ne dođe na nastavu vidjet će se koje su daljnje mjere. Moje mišljenje je da je ovo jedan period u kojem se pokušava smanjiti broj zaraženih. Po meni ne bi ovo trebalo dugo trajati zato sam i zamolio nastavnike za strpljenje i prihvate ovaj način suzbijanja širenja epidemije – kaže Begić koji je djelatnike obavijestio o popisu registriranih zdravstvenih ustanova i laboratorija za testiranje na covid 19.
- Međutim već mi se neki javljaju da je ili velika gužva ili se uopće ne može obavljati testiranje na tim mjestima koje sam dobio kao prijedlog. Vjerojatno ćemo organizirati da neka od ustanova dođe testirati djelatnike u školu – kaže Begić te dodaje kako je na jutarnjem gimnazijskom programu velika većina djelatnika cijepljena, a za popodnevnu individualnu nastavu je situacija po tom pitanju nepovoljnija.
- Ako se sutra dogodi da nastavnici ne budu imali potrebnu dokumentaciju jer nisu stigli ili se snašli u ovome svemu, prebacit ćemo sutrašnju popodnevnu smjenu na nadoknadu u jednu subotu – kaže ravnatelj i vjeruje kako će se do srijede situacija ustaliti.
U Osnovnoj školi Ivana Gundulića oko 70 posto zaposlenika ima covid potvrdu ili odgovarajuće potvrde od liječnika pa im neće biti potrebno testiranje.
- Mislim da ćemo uskoro, kako je dio zaposlenika tek primio prvu dozu cjepiva, testiranje svesti na minimum. Testiranje smo organizirali u školi prije jutarnje i podnevne smjene kako bi zaposlenici mogli na vrijeme stići na posao jer sigurno je za očekivati da će ovih dana biti gužve na testnim mjestima – kaže ravnateljica Vedrana Elez. U školi zasada nitko od djelatnika ne odbija testiranje. Napominje zahtjevnost organizacije provođenja mjere jer trebat će iznaći i rješenje tko će provjeravati sve druge posjetitelje koji dolaze u školu, primjerice roditelje koji dolaze na informacije.
Dva puta tjedno testirat će se oko 35 posto djelatnika Osnovne škole Mokošica.
- Obzirom da smo velika škola, dosta udaljena a i radimo u dvije smjene najvažnije je bilo organizirati nastavu i da djecu njihovi učitelji dočekaju u školi u točno vrijeme. Djelatnicima smo omogućili dva termina u prostoru u neposrednoj blizini škole da se testiraju u vremenu od 7.15 do 8 sati. A za sve djelatnike koji neće moći u tom vremenu pristupiti testiranju mogu se testirati tijekom dana na mjestu previđenom za testiranje u DOC-u Lapadu. To smo organizirali u suradnji s jednom firmom čiji će djelatnici dolazii u školu i ta firma ima punkt u DOC-u, kako bi olakšali djelatnicima i što se tiče plaćanja. Za sada je tako pa ćemo vidjeti kako će sve ići – kaže ravnateljica Petra Đapić i dodaje kako su svi djelatnici 'odgovorno pristupili ovome, nitko nije odbio testiranje, a sve u cilju zaštite njihovog i zdravlja djece te poštivanja svih odluka i uputa'.
U Osnovnoj školi Župa dubrovačka od 80-ak zaposlenih, četvrtina će se trebati testirati. Prema riječima ravnatelja Antona Jurkića, nitko od djelatnika bez potvrde ne odbija testiranje.
- Škole su dobile naputke postupaju prema onome što im je rečeno. Bilo kakvo izražavanje nekog nezadovoljstva na razini škole nema smisla.
Na pitanje hoće li djelatnici sami na testiranje u registrirane ustanove koje se nalaze na popisu resornog ministarstva ili je pak jednostavnije organizirati testiranje u prostoru škole Jurkić kaže:
- Mislim da će sve to ovih nekoliko dana leći na svoje. Vidjet ćemo što je jednostavnije. Delatnici su mi rekli da su zvali pojedine ustanove koje su na listi ali su im rekli da se i oni još pripremaju jer nemaju sav potreban materijal.
U OŠ Cavtat, kao i svim školama, postupilo se po odluci Stožera, kaže nam ravnateljica Kate Kukuljica.
- Svaki zaposlenik će iskoristi dokaz koji mu odgovara i kojeg posjeduje. Osim covid potvrda imamo i dio učitelja koji će donijeti potvrde liječnika primarne zadravstve zaštite, a popriličan broj učitelja treba i testiranje. Pvo testiranje je bilo danas u Zračnoj luci Dubrovnik i sutra ujutro od 5 i 30 sati kako bi svi na posao došli onako kako to zahtjeva odluka. Nemamo nikakvih problema s tim, sve ide svojim tokom i nadam se da će tako i ostati.
Testiranje će biti u ZL Dubrovnik najmanje dva puta tjedno a ravnateljica Kukuljica se nada dogovoru sa ZL kako bi se testiranje organiziralo u samom prostoru matične škole. Dodaje kako je, uz potpuno cijepljene i dosta djelatnika koji su preboljeli virus, i popriličan broj djelatnika koji su se prvom dozom cjepiva cijepili proteklih dana.
- S obzirom na činjenicu da su mjere Stožera o najavi COVID potvrde, bile poprilično proturječne, te da su došle na teren poprilično kasno, prema dostupnim informacijama većina ravnatelja se odlično snašla u novonastaloj situaciji na način da je u dogovoru s nekom od nadležnih ustanova organizirala testiranje u samim školama. Na taj način ne samo da se je izbjeglo dugotrajno stajanje i čekanje u redovima već i plaćanje testova od strane samih zaposlenika, što iziskuje pozamašnu mjesečnu svotu – kaže međužupanijski povjerenik Sindikata Preporod Antun Vidak.
Na pitanje jesu li u sindikatu zaprimili pritužbe pojedinih prosvjetnih djelatnika koji nemaju covid potvrdu i ne žele pristupiti testiranju Vidak kaže:
- Naravno, svakodnevno se susrećemo s onima koji se ne žele testirati a nemaju covid potvrdu, međutim takvi slučajevi su ipak u manjini. Kako uvažavamo stavove svih naših zaposlenika, uostalom tome učimo i djecu, dakle ne namećemo ih jedni drugima, učinit ćemo sve što je u okviru naših zakonskih mogućnosti da se ni takvi naši članovi ne osjećaju nezaštićeni. Stanovišta smo da bilo kakva prisila nije dobra te da pravo na slobodu odabira imaju svi. Vremena zaista nisu laka, a biti će i teža. S te strane poduzeli smo niz aktivnosti te intenzivirali suradnju sa svim našim povjerenicima i povjerenicama, kako bi stvorili preduvjete da ukoliko do nekakvih radnih sporova usljed suspenzija, otkaza i sl., dođe, oni bili riješeni na način i u korist naših radnika – ističe sindikalni povjerenik.