StoryEditorOCM
Dalmacijaprotiv predsjednika uprave ‘jadrankamena’ podignuta optužnica zbog neisplate plaće za studeni

VRVI U 'JADRANKAMENU' Vilović: Optužen sam, a sad ću pokrenuti stečaj! Radnici: Ništa od toga

Piše PSD.
12. siječnja 2012. - 17:15
NAJNOVIJE

 - Vilović priča gluposti, on ne može pokrenuti stečaj, jer nije vlasnik niti vjerovnik. A mi štrajk nećemo prekinuti dok on ne napusti 'Jadrankamen', jer ni za milimetar nije popravio stanje, a za vrijeme štrajka je donosio štetne odluke – poručuju radnici pučiškog 'Jadrankamena' koje smo u srijedu zatekli na skupštini Nezavisnog sindikata.

Očekivali smo ih bijesne, zabrinute ili preplašene zbog prijetnje Vedrana Vilovića, predsjednika uprave, a sindikalci su dobre volje, tvrde kako je riječ o samo još jednoj u nizu Vilovićevih obmana i pokušaja pritiska:

- On može tražiti pokretanje stečajnog postupka nakon što firma 21 dan ne ispuni obveze, ali neće to učiniti bez odobrenja vlasnika, koji nikad neće zatražiti stečaj, jer je to i njegova smrt.

Najveći, i to razlučni vjerovnik je Erste banka koja se osigurala hipotekama na imovinu, a 'Jadrankamen' od imovine ima samo stare makinje i pogone. No prava vrijednost je rudno bogatstvo koje imamo u koncesijama, tvrde radnici.

DAMIR ŠARAC

Više o odgovoru radnika u tiskanom izdanju 'Slobodne Dalmacije'

Vilović najavio stečaj

Mogao sam izbjeći optužnicu protiv sebe da sam pokrenuo stečaj “Jadrankamena”, što ću sada i napraviti - rekao je Vedran Vilović, predsjednik Uprave pučiške tvrtke, nakon što je doznao da je protiv njega Općinsko državno odvjetništvo u Splitu podignulo optužnicu zbog neisplaćenih plaća.

Novca (ni)je bilo

Vilovića splitsko tužiteljstvo tereti zbog kaznenog djela povrede prava na rad i drugih prava iz rada. Optužnica navodi kako Vedran Vilović, kao predsjednik Uprave Trgovačkog društva “Jadrankamen” sa sjedištem u Pučišćima na otoku Braču, protivno odredbama kolektivnog ugovora i Zakona o radu, protekom roka od 15 dana u prosincu 2011. nije isplatio neto plaće za studeni 2011. za 288 radnika.

Nadalje, u optužnom aktu stoji kako su radnici obavili rad u tom mjesecu, a “Jadrankamen” je raspolago sredstvima na žiroračunima i bio solventan, čime je tih 288 radnika oštetio za ukupni iznos od milijun i pol kuna.

Protiv Vilovića je prvo podnesena kaznena prijava te je ispitan na Općinskom državnom odvjetništvu nakon čega je podignuta optužnica.

- Nemam što komentirati, na računu nije bilo sredstava za plaće jer su krenule sindikalne akcije koje su bile najavljene, što je dovelo do obustave rada i blokade tvrtke. Dosta poslova smo izgubili, a pojavio se i problem s avansima. Prihod preko računa za prvih 15 dana je bio nešto veći, ali je firma morala funkcionirati te se kupilo gorivo i platila struja.

Donesena je odluka što napraviti da se sačuva imovina firme te se nije isplatila plaća, a rezultat pokazuje što je pravi razlog tih sindikalnih akcija. Mogao sam to izbjeći da sam pokrenuo stečaj, što ću sada i napraviti kako se ovo ne bi ponovilo - iznio je svoju stranu Vedran Vilović.

Novi Zakon o kaznenom postupku omogućio je postupanje tužiteljstva i podizanje optužnica u tako kratkom roku kada se ne radi o složenijim predmetima. Time se upravo postigla intencija skraćivanja kaznenih postupaka što je bio i temeljni razlog donošenja novog ZKP-a.

Tužiteljstvu je omogućeno ispitivanje okrivljenog i pozivanje svjedoka te je tako izbjegnuta faza istrage koja je do sada uglavnom bila čest razlog otezanja mnogih postupaka.

Optužnica se dostavlja okrivljenome uz kazneni nalog u kojem se predlaže sankcija koja za navedeno djelo može biti ili novčana ili do tri godine zatvora.

Ako Vilović prihvati krivnju i sankciju predloženu u kaznenom nalogu, ne mora se provesti suđenje. Vilović se tereti u okviru kaznenog djela povrede prava na rad i drugih prava iz rada iz članka 114. Kaznenog zakona.

Katarina MARIĆ BANJE, foto: arhiv cropix

Prva takva odluka tužiteljstva

Tijekom protekle tri godine na splitskom tužiteljstvu nije bilo optužnog akta na temelju ove inkriminacije, a ovaj postupak je krenuo nakon kaznene prijave Sindikata. Novi Kazneni zakon, koji stupa na snagu prvog siječnja 2013. godine, predviđa neisplatu plaća u članku 132. kao posebno kazneno djelo.

Sindikat: Tužit ćemo ga i zbog božićnice

Odlično, napokon su institucije sistema počele raditi svoj posao. Promjena vlasti donijela je brzi pomak. Prezadovoljni smo reakcijom DORH-a. Podizanje optužnice protiv Vedrana Vilovića na osnovi naše kaznene prijave podnesene u prosincu prošle godine pokazuje njihovu izvanredno brzu reakciju.

Da budemo iskreni, ovakav smo ishod i očekivali. Ipak iza nas stoji istina, fakti, potpisani kolektivni ugovor – kaže Tonči Drpić, čelnik Sindikata u “Jadrankamenu”.

Drpić se nada da će DORH brzo i s istom ovakvom odlukom reagirati u slučaju još jedne kaznene prijave, one dignute u prosincu prošle godine, opet protiv predsjednika Uprave Vedrana Vilovića, ali i njegovih bliskih suradnika Ivice Budimira i Josipa Bonačića.

Čelni ljudi Uprave “Jadrankamena” sindikalnu kaznenu prijavu “zaradili su”, obrazlaže Drpić, zbog nesavjesna poslovanja, utaje poreza, izvlačenja novca fiktivnim fakturama i lažnim putnim nalozima. Ovaj je dio pravnog postupka još uvijek u tijeku - naglašava čelnik Sindikata čiji radnici u pučiškim pogonima štrajkaju od 12. prosinca prošle godine.

- I ne mislimo stati na ovome. Sindikat ovih dana diže još jednu kaznenu prijavu protiv Vedrana Vilovića, zbog neisplate dospjelih božićnica i bona u naravi od 400 kuna. Tužit ćemo ga i zbog neisplate prve rate otpremnina koje su trebale biti isplaćene na početku ovoga siječnja.

Kao i u prethodnim tužbama, ne bojimo se ničega, jer sve svoje teze imamo čime braniti, dokumentima, potpisanim kolektivnim ugovorom. U svakom smo slučaju zadovoljni, nešto se ipak kreće u smjeru razrješenja pogolemog bračkog Gordijeva čvora - kaže predsjednik Sindikata Tonči Drpić.

t. šimundić bendić

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. prosinac 2024 09:21