StoryEditorOCM
S mora i krajaNovi namet!

‘Seljaci‘ nisu oduševljeni, poljoprivredna komora odlučila, evo kolika je članarina i tko je mora platiti

Piše Stanislav Soldo
18. prosinca 2024. - 10:13

Hrvatska poljoprivredna komora održala je skupštinu na kojoj je usvojen program rada HPK za 2025. godinu, kao i niz drugih odluka vezano za funkcioniranje krovnog udruženja hrvatskih poljoprivrednika - od određivanja članarine za iduću godinu, preko odobrenje za daljnje provođenje brojnih EU projekata koje provodi, a iz kojih se djelomično financira rad HPK. Tijekom skupštine poljoprivrednici su razgovarali i o aktualnim pitanja iz sektora poljoprivredne proizvodnje s državnim tajnikom ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Zdravkom Tušekom.

image
Vojko Basic/Cropix

Državni tajnik Zdravko Tušek najavio je brojne mjere koje su usvojene i za koje će biti raspisani natječaji, a koji bi trebali utjecati na povećanje proizvodnje posebice u stočarstvu i mljekarstvu. Tušek je pozvao poljoprivrednike i HPK da daju sugestije na izmjene Strateškog plana ZPP, a najavio je i da će u tjednima pred nama biti osnovano Povjerenstvo za izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu.

-Iza nas je jedna vrlo zahtjevna proizvodnja godina, a svi smo svjesni kako su nam potrebna nova ulaganja i nove proizvodne investicije koje će pokrenuti proizvodnju. Iz toga razloga i jesu raspisani spomenuti brojni natječaji za koje smo uvjereni da će utjecati na okretanje negativnih trendova i povećanje proizvodnje, kazao je Tušek.

Predsjednik HPK Mladen Jakopović se uvodno osvrnuo na izuzetno tešku i zahtjevnu poljoprivrednu godinu koja je iza nas, a koju su obilježile brojne nepogode.

image

Mladen Jakopović
 

Damir Krajac/Cropix

-Na to nas upozoravaju našu rezultati u ratarskoj proizvodnji i stočarstvu koji su ugroženi po nekoliko osnova. Osim klimatskih promjena koje čine sve veće štete, zadnjih smo godina i svjedoci sve većih tektonskih promjena na globalnom tržištu hrane i poljoprivrede, zbog čega su cijene glavnih sirovina vrlo niske i ugrožavaju našu proizvodnju posebice jer robe dolaze iz uvoza po dampinškim cijenama. To nas sve više upozorava kako je proizvodnja hrane od nacionalne sigurnosti i važnosti te da prehrambena suverenost mora biti naš prioritet i cilj. Tome moramo težiti i biti svi zajedno snažnije povezani u toj borbi, kazao je Jakopović.

Jakopović se osvrnuo i na medijske objave i kritike vezano uz naplatu članarine od poljoprivrednika.

-Kada javnosti predstavim članarinu od 9,60 eura godišnje, odnosno 0,80 eura mjesečno, ističem da je to minimalna članarina koja nosi veliku odgovornost. Najčešće primjedbe dolaze od onih koji dobivaju potpore, a koji nemaju zaposlene i za njih je poljoprivreda sporedna djelatnost. S druge strane, oko Komore su se okupili oni čije cijele obitelji žive od proizvodnje, a njihovo nezadovoljstvo zbog članarine je rijetko. Bez snažne komore, teško možemo raditi na jačanju interesa poljoprivrednika; u suprotnom, poljoprivreda će biti izložena parcijalnim interesima pojedinaca ili specifičnih sektora. Ako želimo imati jak sektor, trebamo se ugledati na Mađare, Austrijance i Francuze, čije komore imaju članarine, javne ovlasti i savjetodavne službe, što je našoj komori trenutačno onemogućeno. Naša članarina je na minimalnoj razini i oslanja se na međunarodne projekte, dok istovremeno mnogi nisu spremni platiti članarinu, a očekuju da se Hrvatska poljoprivredna komora za njih bori, rekao je Jakopović.

image
Zeljko Hajdinjak/Cropix

Kazao je kako HPK već dugi niz godina, pokušava s Ministarstvom pronaći najbolji model da se članarina naplati, jer je ona definirana Zakonom o HPK još od pretprošlog saziva skupštine iz 2018. godine.

-Krajem 2023. i početkom 2024. godine, u HPK je nadzor provela Državna revizija, kojoj nas je nedvojbeno upozorila da moramo štiti instituciju odnosno njihova je glavna preporuka bila zaštita institucije i naplata zakonske članarine od članstva, kazao je Jakopović.

HPK je pozvala Ministarstvo poljoprivrede da se iduće godine zajednički pronađe najbolji model naplate članarine, jer ako hrvatski poljoprivrednici žele imati komoru kao što su snažne komore u Austriji, Sloveniji, Češkoj ili Poljskoj, onda ona mora imati podršku, pa i financijsku od poljoprivrednika.

-Moramo se više povezati s našim potrošačima koji su pored nas poljoprivrednika jedini u lancu vrijednosti koji su na najvećem udaru. Sve između su oni koji zarađuju na nama i svojim komercijalnim politikama samo dodatno ugrožavaju našu poljoprivredu jer je zavladala korporativna pohlepa koja nema emocije niti za poljoprivrednika niti za potrošača nego im je jedini motivirajući faktor profit“, zaključio je Jakopović koje je pozvao još jednom potrošače da u vrijeme blagdana kupuju više domaće proizvode i hranu hrvatskih proizvođača, jer kako je naglasio - Hrvatsko je uvijek bolje.

image
Vlado Kos/Cropix

Administrativno opterećenje

Poljoprivrednici sa kojima smo razgovarali nisu zadovoljni što moraju plaćati članarinu, premda je riječ o minimalnim novčanim iznosima. Smatraju da je to novi namet i novo administrativno opterećenja. Većina poljoprivrednika sa kojima smo razgovarali nije ni znala da je učlanjena u komoru po sili zakona. U trenutku kada su registrirali obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo postali su članovi komore, odnosno obveznici plaćanja članarine, iako im to nitko nije rekao. Tako većina nije ni znala za ovu novčanu obvezu. Prema iznesenim podacima Hrvatske poljoprivredne komore gotovo 35 tisuća članova nije platilo članarinu, pa su kažu bili prisiljeni angažirati odvjetnika i primijeniti drastične mjere utjerivanja dugova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 11:24