StoryEditorOCM
S mora i krajaBez novca i lijekova

Djelatnicima Doma zdravlja prekipjelo: Okupili se pred uredom ravnatelja, traže isplatu plaća

Piše Marko Podrug
24. lipnja 2024. - 14:44

Situacija s Domom zdravlja Šibenik (odnosno Domom zdravlja Šibensko-kninske županije u što spadaju i Drniš i Knin) ne može se svesti "samo" na kašnjenje plaća, o čemu smo pisali prošlog tjedna. Djelatnici, njih dvadesetak, danas se okupilo pred upravnom zgradom šibenske bolnice tražeći od ravnatelja Doma zdravlja, Petra Čaglja, da ih primi.

Osoblju Doma zdravlja, dakle, već dva mjeseca plaća kasni. Za svibanj još nisu dobili, stiže inače do 15. u mjesecu.

- Od ravnatelja tražimo rješenje - reći će nam neke djelatnice koje smo zatekli pred šibenskom bolnicom oko 13 sati.

- Nas ne zanima politika, nas zanima naša plaća koju smo pošteno zaradili. Dom zdravlja je u dugovima, navodno se ta cifra popela do 1,3 milijuna eura. Netko očito ne radi dobro svoj posao. Bilo je dugova i prije nego što smo se ujedinili s Drnišem i Kninom, ali ne ovolikih - kažu nam djelatnici šibenskog Doma zdravlja.

Da je financijska situacija alarmantna govori i podatak da u Domu zdravlja više nema lijekova ni zavoja, zalihe su presušile prije dva mjeseca. Također, događalo se da im se isključuje struja i internet.

Kasne plaće u Domu zdravlja Šibenik, zaposlenici u teškoj situaciji. Župan tvrdi: ‘Kriva je Vlada!‘

- Došli smo u situaciju da ljudi moraju samo donijeti svoje zavoje da ih mi previjemo, zbog toga su pacijenti bijesni na nas. Prošlog tjedna je provalilo u jednu ambulantu i nisu imali koga poslati da poprave vrata, jer više nijedan majstor ne želi dolaziti, budući da ih se ne plaća. Očito treba napraviti reorganizaciju, dovesti sposobne ljude koji su u stanju napraviti neke promjene - tvrde nam zaposlenici Doma zdravlja Šibenik koji nisu isključili niti mogućnost odlaska u štrajk, ako se situacija s kašnjenjem plaća je promijeni.

Ravnatelj Petar Čagalj tvrdi da je situacija složena te da se "sada dogodila jedna kumulativna anomalija koja je stvorila disproporciju između obveza prema zaposlenicima i financiranja od strane HZZO-a".

- HZZO je mijenjao informatički sustav pa se zbog toga kasni s plaćama, a i nama su se dogodile neke ovrhe. Također, imamo i financiranje specijalizacija iz europskih fondova, a i ta sredstva kasne. Zbog svega toga plaće su kasnile, ali u dogovoru sa Županijom mislim da bi plaće za svibanj mogle biti isplaćene već sutra - tvrdi Čagalj.

Što se tiče dugova i nestašice lijekova, ravnatelj kaže da su to problemi koji se vuku godinama.

- Te stvari već dugo nisu rješavane na adekvatan način. Trebalo bi posložiti ustanovu da može odraditi svoju obavezu, a to je stvar intervencije osnivača, odnosno Županije i lokalne samouprave, da se definiraju potrebe na terenu. Recimo, Šibensko-kninska županija je u zadnjih dvanaest godina izgubila 10 posto stanovništva, broj ambulanti je ostao isti. Mi imamo dvadesetak ambulanti koje gotovo da i nemaju pacijenata, a stvar je političke hrabrosti da se takve stvari riješe - kaže nam ravnatelj.

Podsjetimo, prije nekoliko dana župan Marko Jelić za situaciju je okrivio Vladu RH.

- Ovo je posljedica povećanja plaća koje je napravila Vlada, a da pritom nije osigurala dodatna sredstva pa je sve u konačnici palo na osnivače koji u načelu ne mogu podnijeti toliki financijski pritisak. Dakle, predizborno povećanje plaća je uzrokovalo povećane troškove koji su prebačeni na osnivače. Mi jesmo za povećanje plaća, ali onda budi fer te iste plaće pokrivaj. Treba tražiti rješenje i mi ga i tražimo.

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. srpanj 2024 06:50